Przygotuj się na ZMIANĘ

 

„Musimy się przyzwyczaić do tego, że przed najważniejszymi skrzyżowaniami naszego życia nie ma żadnych znaków.”

Ernest Hemingway

 

 

Być może jak jesteś starszy to pamiętasz takie marki jak Kodak, czy Goldstar. A jak jesteś trochę młodszy to kojarzysz zapewne Deawoo, czy Nokię. Kiedyś nikt nie myślał, że te firmy mogą przestać istnieć. Dzisiaj za wyjątkiem Kodaka, który praktycznie jest bankrutem, tych marek już nie ma.

Gdybyś porównał listę Fortune 500 (lista największych firm na świecie) sprzed 60 lat do obecnej to by się okazało, że jest na niej niewiele firm, które przetrwały tych 6 dekad (klik).

Pomyśl, jak wygląda Twoje miasto dzisiaj, a jak wyglądało 20 lat temu.

Dzisiaj dominującym komunikatorem jest Facebook, czy Snapchat. 30 lat temu nikt nawet nie myślał, że tak rozwinie się nasza wirtualna rzeczywistość.

Pomyśl przez chwilę o Twojej rodzinie i najbliższych. Co robią teraz, jak wyglądają, jak się czują. Pomyśl o tych samym osobach kiedy były młodsze o 20 lat.

Pomyśl przez chwilę o sobie. Jaką drogę przeszedłeś przez ostatnie 20 lat. Porównaj się do tej osoby, sprzed dwóch dekad. Jaką różnicę zauważasz?

 

W życiu obok podatków i śmierci, jedno jest pewne. CIĄGŁA ZMIANA.

 

Pewne rzeczy się kończą, inne zaczynają. Noki już nie ma, ale mamy IPhona. Niewiele osób pamięta telefon stacjonarny, ale każdy wie, co to jest smartfon. Dawniej mało kto latał samolotem, teraz mało kto nim nie lata. Są rzeczy, osoby które się zmieniają, na lepsze lub gorsze.

 

ZMIANA, NAWET JEŻELI O TYM NIE MYŚLISZ JEST CZĘŚCIĄ CIEBIE.

 

Czy Ci się to podoba, czy nie to tak właśnie jest.

Zwykle nie lubimy ZMIANY, bo prowadzi ona nas do niewiadomej. A NIEWIADOMA to jest ryzyko, z ryzykiem łączy się obawa i strach.

Wielu z nas woli żyć w tym miejscu w którym jest. Robić to, co robi teraz.

Być może Ty również.

Nie masz jednak pewności, co się wydarzy jutro, pojutrze, za tydzień, miesiąc, rok.

I właśnie dlatego masz teraz wybór.

Poddać się całkowitemu przypadkowi licząc na to, że się uda jakoś przejść „suchą nogą”  przez to co Cię spotka, co być może Cię zaskoczy lub…

kreować własną rzeczywistość. Być przygotowanym na to co się może wydarzyć, nie czekać i tworzyć swoją przyszłość.

 

Masz wybór.

 

Możesz zachowywać się tak jak NOKIA na poziomie organizacji, która kompletnie przespała erę smartfonów i w efekcie końcowym przestała istnieć lub jak Apple oraz właściciel tej firmy – Steve Jobs, który stworzył nową erę IPhonów, IPadów i innych „I”…

Możesz czekać, myśląc że wszystko będzie po staremu, albo przygotowywać się na „NOWE”, które nastąpi, a najlepiej tworzyć to „NOWE”.

 


 

Co zatem należy zrobić?

 

Pomyśl przez chwilę o Twoim życiu zawodowym. Jedno jest pewne, jeżeli będziesz miał kompetencje potrzebne na rynku możesz spać spokojnie. Jeżeli ich nie masz to je zdobądź, naucz się ich. Najlepiej jak będziesz specjalistą w swojej dziedzinie i będziesz w tym NAPRAWDĘ, NAPRAWDĘ dobry.
Nie znasz języków to się ich naucz. Nie wierz swojemu wewnętrznemu krytykowi, który być może Ci podpowiada że nie masz talentu do języków. Przecież kiedyś nie znałeś żadnego języka, a jednak  przynajmniej nauczyłeś się jednego i to płynnie 🙂 .  Spójrzmy prawdzie w oczy. To nie jest kwestia talentu, tylko Twoich CHĘCI. Każdy człowiek ma wrodzoną umiejętność do tego, aby mówić przynajmniej kilkoma językami.Naukę zacznij oczywiście od angielskiego (choć niektórym przydałaby się powtórka z polskiego 🙂 ). Znajomość języków obcych jest oknem na świat. Polska, choć jest dużym krajem i daje niezwykle możliwości rozwoju, to jednak ma swoje granice. Znasz język, nie masz granic.

 

DBAJ O SWÓJ ROZWÓJ KAŻDEGO DNIA, BO TWOJE UMIEJĘTNOŚCI BĘDĄ DECYDOWAŁY O TWOJEJ PRZYSZŁOŚCI.

 

ZMIANA naturalnie wiąże się z obawami.

„Musimy się przyzwyczaić do tego, że przed najważniejszymi skrzyżowaniami naszego życia nie ma żadnych znaków.”

To jest fantastyczny cytat Ernest’a Hemingway’a, który pokazuje co nas czeka w życiu.

No właśnie… Jesteś na skrzyżowaniu bez znaków, masz prawo nie wiedzieć w którą stronę iść. Jeżeli do tego to skrzyżowanie  jest ruchliwe, pełne samochodów, zastanawiasz się kto tu ma pierwszeństwo przejazdu to możesz po prostu się bać. To jest naturalne.
Strach jest jednak niesamowitym motywatorem, który może popchnąć Cię do przodu, może pomóc w wybraniu jednej z dróg.

 

Tak jak pisze Hemingway PRZYZWYCZAJ się do tego, że nie będzie znaków na skrzyżowaniu Twoich dróg życiowych. PRZYZWYCZAJ się do tego, że ZMIANA Cię czeka, że wcześniej czy później ona nadejdzie. I do końca nie będziesz wiedział, gdzie ta zmiana Cię doprowadzi.

Steve Jobs w trakcie swojego wystąpienia na Uniwersytecie Stanforda (klik) doskonale to opisał. Rezygnując ze studiów zapisał się na kurs kaligrafii, kompletnie nie wiedząc po co to robi. 10 lat później , kiedy stworzył pierwszego MACa pojawiły się w nim również różne czcionki, co jak na ówczesne czasy było absolutną nowością. Jobs, jak sam powiedział nie stworzyłby tych czcionek,  gdyby nie kurs kaligrafii w którym uczestniczył 10 lat wcześniej.  Własną ścieżkę życiową określił jako KROPKI. To właśnie w trakcie tego wystąpienia, powiedział jeden z najbardziej znanych jego cytatów:

 

„Nie możesz połączyć Twoich kropek patrząc w przyszłość, możesz je połączyć kiedy spojrzysz w przeszłość”.

 

Zgodnie z twierdzeniem Steva Jobsa, choć możesz nie wiedzieć, gdzie życie Cię prowadzi, to z czasem okaże się, że wiele rzeczy,  które robiłeś nie były przypadkowe i doprowadziły Cię do miejsca w którym teraz jesteś. Możesz w takim razie tworzyć swoje kropki i dać sobie większe szanse od życia.

 

Twoje kompetencje, Twoje nastawienie, Twój pomysł na siebie i na Twoją przyszłość, umiejętność dostosowania się do zmian, które nastąpią będą decydowały o tym jak Twoja przyszłość będzie wyglądać.

 

ZMIANA, KTÓRA CIĘ CZEKA DAJE CI PONADPRZECIĘTNE MOŻLIWOŚCI, ALE POD WARUNKIEM, ŻE CHOĆ TROCHĘ SIĘ DO NIEJ PRZYGOTUJESZ.

 

Radek

 

Ps. Jak zawsze przypominam Ci o pozostawieniu komentarzy pod moim wpisem. Z góry dziękuję.

  • 14 października 2017
  • 0 komentarzy

Zapisz się do newslettera.

To miejsce jest szczególne, ponieważ obok informacji o kolejnych wpisach, zapisując się na newslettera otrzymywasz ode mnie dodatkowe, wyjątkowe materiały kierowne tylko do Ciebie. Już teraz dostaniesz całkowicie za darmo opis ćwiczeń zwiększających pewność siebie, czy też zmieniających przekonania, które teraz Cię ograniczają. Raz na jakiś czas wysyłam tylko dla czytelników mojego newslettera wartościowe publikacje innych autorów oraz dodatkowe wskazówki, niedostępne na stronie głównej bloga, które mogą Ciebie inspirować do działania. Nie czekaj i zapisz się już teraz!!!
* = required field

Zobacz pozostałe posty

Kiedy myślisz, że jesteś przeciętny…

  Czasami warto się zatrzymać i poszukać w swoim otoczeniu, w sobie samym wartości dzięki, [...]

Miej wizję siebie. Decyduj o swojej przyszłości!!!

  „Cierpliwie i konsekwentnie twórz wizję siebie w przyszłości, realizując po drodze małe [...]