Twoja wiedza czyni Cię WOLNYM

 

„Mądry człowiek uczy się każdego dnia, głupi wie już wszystko”

Anonim

 

 

 

Shameem Akhtar mając 10 lat była jedyną dziewczynką w szkole podstawowej, do której chodziła. Jej kuzynki i koleżanki w tym samym czasie przebywały w domu, ponieważ nie mogły uczyć się tak jak chłopcy. Ona jako jedyna w tej okolicy będąc dziewczynką miała taką możliwość.

Urodziła się w prowincji Sindh zlokalizowanej na południu Pakistanu. Jej rodzice pragnęli mieć syna. Nie mieli jednak szczęścia. Na świat przyszła dziewczynka. Jej przyszłość już w pierwszych dniach życia została zdefiniowana. Zgodnie z lokalną, konserwatywną kulturą zasady dotyczące roli kobiety i mężczyzny były dokładnie określone. Mężczyzna odpowiada za zabezpieczenie rodziny od strony materialnej. Kobieta ma natomiast opiekować się dziećmi i mężem. Nie ma prawa do tego, aby się uczyć i zdobywać wykształcenie. Granice jej świata definiują mury domu rodzinnego i najbliższe tereny wioski, w której mieszka.

Shameem miała jednak odrobinę szczęścia. Jej wujek, który jako jeden z nielicznych w jej rodzinie miał wyższe wykształcenie, szukał rozwiązań, aby dać jej możliwość zdobycia właściwej edukacji i zobaczenia jakie możliwości dzięki temu może dać jej przyszłe życie. Jej imię było uniwersalne i mogło być używane zarówno przez chłopców jak i dziewczynki. Dzięki temu Shameem mogła rosnąć… jako „chłopiec”, a nie dziewczynka. Mogła pójść do szkoły na takich samych prawach, jak inni chłopcy z jej wioski.

Po ośmiu latach ukończyła lokalną szkołę. Zgodnie jednak z pakistańskim systemem edukacji kolejne dwa lata nauki powinna kontynuować w innej szkole.  I tu pojawiły się poważne problemy. Nowa szkoła była oddalona 5 kilometrów od miejsca w którym mieszkała. Chłopcy „BYLI WOLNI”, mogli do niej pojechać na rowerach. Wiedziała jednak, że w jej przypadku ojciec nie zgodzi się, aby każdego dnia jechała taki dystans sama, nawet jeżeli nadal będzie udawała chłopca. „Ja nie mam czasu, aby każdego dnia jeździć z Tobą do szkoły. Nie mogę sobie na to pozwolić. Przepraszam, ale to nie jest możliwe abyś kontynuowała naukę.” To były jedyne słowa, jakie usłyszała od niego na ten temat.

Na szczęście okazało się, że dalecy kuzyni zaprosili ją do siebie. Tam gdzie mieszkali była możliwość ukończenia szkoły w okresie wakacyjnym.

Ta historia oparta jest na faktach. Nie wydarzyła się na początku ubiegłego wieku, a zaledwie kilkanaście lat temu. Opowieść Shameem możesz obejrzeć TUTAJ.

Ostatecznie Shameem poradziła sobie z wieloma, kolejnymi trudnościami, które pojawiały się przed nią. Ukończyła zarówno szkołę średnią jak i uczelnię wyższą, a obecnie robi doktorat. W okolicy z której pochodzi założyła mobilną szkołę. Może wraz z innymi osobami, które jej pomagają, jeździć po wioskach  i uczyć dzieci. Dzięki pieniądzom, które zaczęła przesyłać swojej rodzinie, jej najbliżsi zrozumieli, że wykształcenie daje MOŻLIWOŚĆ BYCIA WOLNYM , decydowania o swoim życiu. Obecnie w okolicy z której pochodzi już wszystkie dziewczynki kształcą się na takich samych zasadach jak chłopcy .

Historia Shameem wydaje się w dzisiejszym świecie niezwykła. Są nadal takie miejsca na Ziemi, gdzie dostęp do  edukacji, ze względu na lokalne uprzedzenia, jest mocno ograniczony.

Oglądając jej wykład zastanowiłem się nad naszym społeczeństwem, gdzie każde dziecko ma obowiązek ukończyć szkołę podstawową, a dostęp do dalszego kształcenia jest nieograniczony. Okazuje się jednak, że nawet u nas pojawiają się czasami wewnętrzne uprzedzenia, brak wiary rodziców i w konsekwencji dzieci, że mogą w życiu dużo osiągnąć.

BARDZO CZĘSTO TO MY SAMI OGRANICZAMY SIĘ W ZDOBYWANIU NOWEJ WIEDZY.

Nie wierzymy, że jesteśmy w stanie skończyć dobrą szkołę, czy uniwersytet.

Czasami wynika to również z naszego lenistwa, braku chęci zrobienia czegoś  WIĘCEJ.

Często szukamy wymówek typu, że kształcenie kosztuje, albo że nie mamy wystarczających zdolności.

Oczywiście są obiektywne sytuacje, które determinują, że czegoś po prostu robić nie jesteśmy w stanie. Ja sam nie mam zdolności manualnych, plastycznych i zapewne dlatego nie mógłbym być dobrym architektem, malarzem, stolarzem, czy projektantem wnętrz.

Każdy z nas jest jednak w czymś dobry, ma jakiś TALENT, który może rozwijać, szlifować.

Warto tylko go poszukać i zamiast wymówek  przejść do działania.

 


Stare przysłowie mówi „Szukaj, a znajdziesz”

Całkiem niedawno miałem okazję poznać fantastycznych ludzi, PASJONATÓW, którzy traktują edukację młodych ludzi jako INWESTYCJĘ, nie tylko w nich samych, ale również w rozwój SPOŁECZEŃSTWA. Te osoby głęboko wierzą, że przyszłość naszego kraju – POLSKI, zależy od tego jak wyedukowani będą młodzi ludzie, którzy już za chwilę wejdą na rynek pracy. Swoje idee przełożyli na fakty zakładając fundację TDJ. Dzięki ich inicjatywie już setki młodych osób miały okazję rozszerzyć swoje horyzonty, rozwijać swoje talenty, zobaczyć że ich świat nie kończy się w miejscu w którym mieszkają, czy na informacjach, które zaczerpnęli z internetu. Fundacja oferuje wiele programów edukacyjnych, a dla najbardziej utalentowanych finansuje EDUKACJĘ ZA GRANICĄ.  Więcej na ten  temat możesz przeczytać TUTAJ. Zachęcam do zapoznania się ze stroną fundacji, naprawdę WARTO.

Moim zdaniem należy takie inicjatywy wspierać i pomagać w ich rozwoju oraz samemu korzystać z możliwości, jakie dają .

Trzymam mocno kciuki za dalszy rozwój Fundacji TDJ, bo dzięki niej wszystkim po prostu będzie żyło się lepiej.


 

Warto wymagać od siebie czegoś WIĘCEJ, bo dzięki własnej wiedzy, wykształceniu możemy stać się WOLNYMI ludźmi. Robić to czego pragniemy, to o czym marzymy.

W życiu możemy stracić wiele rzeczy. Wszystko to, co materialne jak pieniądze, dom, samochód. Możemy podupaść na zdrowiu, stracić przyjaciół, znajomych.

TO CZEGO JEDNAK NIKT NAM NIE ZABIERZE TO NASZA WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, KOMPETENCJE KTÓRE POSIADAMY!!!

Dzięki wykształceniu, uczeniu się nowych rzeczy rozszerzamy horyzonty, patrzymy na świat z innej perspektywy.

Dzięki pozyskaniu wysokich kompetencji, to my decydujemy co i gdzie będziemy robić. Możemy czuć się swobodnie na rynku pracy ponieważ to nas pracodawcy będą poszukiwali, a nie na odwrót. Możemy również bez obaw otwierać własne przedsięwzięcia, minimalizując ryzyko niepowodzenia.

Dzięki znajomości języków obcych otwieramy szeroko okno na świat, nie ograniczmy się do jednego kraju w kontaktach międzyludzkich.

Shameem Akhtar, pomimo tego, że urodziła się w miejscu absolutnie niesprzyjającym rozwojowi,  dzięki własnej determinacji i odrobinie szczęścia zdobyła wykształcenie, dzięki któremu stała się WOLNA.

Zastanów się w takim razie, czy Twoja wiedza, umiejętności pozwalają Tobie czuć się WOLNYM?

Jeżeli NIE, to zrób coś z tym. Otwórz szeroko oczy!!! Zmień swoje życie, tak jak Shameem zmieniła swoje. Nie szukaj wymówek. Zastanów się czego Ci brakuje w Twoich umiejętnościach, poszukaj miejsca gdzie możesz zdobyć wiedzę i przejdź do działania!!!

Jeżeli jednak już teraz czujesz się WOLNYM, to z całego serca GRATULUJĘ 🙂

Zachęcam Cię, abyś nie zwalniał i uczył się dalej, bo świat nie stoi w miejscu.

Przez cały czas rozwijaj się, aby BYĆ LEPSZYM OD SIEBIE Z DNIA WCZORAJSZEGO.

 

Radek Toporek

 

PS. Jeżeli nie zapisałeś się jeszcze na mojego newslettera to zrób to TERAZ -> KLIK

 

 

  • 3 marca 2018
  • 2 komentarze

Zapisz się do newslettera.

To miejsce jest szczególne, ponieważ obok informacji o kolejnych wpisach, zapisując się na newslettera otrzymywasz ode mnie dodatkowe, wyjątkowe materiały kierowne tylko do Ciebie. Już teraz dostaniesz całkowicie za darmo opis ćwiczeń zwiększających pewność siebie, czy też zmieniających przekonania, które teraz Cię ograniczają. Raz na jakiś czas wysyłam tylko dla czytelników mojego newslettera wartościowe publikacje innych autorów oraz dodatkowe wskazówki, niedostępne na stronie głównej bloga, które mogą Ciebie inspirować do działania. Nie czekaj i zapisz się już teraz!!!
* = required field
  • Michał Urban

    Radek, ciekawy artykuł. W natłoku obowiązków i otaczającej rzeczywistości, wydaje mi się, że nie zawsze deceniamy to jaki łatwy mamy dostęp do wiedzy. Wystarczy postawić sobie cel i wygospodarować czas, aby go osiągnąć. Choć oczywiście trzeba mieć pewne predyspozycje, ale ważne żeby codziennie starać się być nieco lepszą wersją siebie. Od siebie mogę polecić fantastyczną postać – Saul Kahna. Saul to kolega Billa Gatesa z czasów studenckich. Kahn poszedł jednak inną drogą – założył portal https://www.khanacademy.org/ gdzie za darmo można nauczyć się czegokolwiek – co jest z resztą jego dewizą. Moim zdaniem portal powinien być znany szerszej grupie odbiorców w Polsce, dlatego udostępniam 🙂

  • Radek Toporek

    Michał dzięki za polecenie i komentarz.

Zobacz pozostałe posty

Kiedy myślisz, że jesteś przeciętny…

  Czasami warto się zatrzymać i poszukać w swoim otoczeniu, w sobie samym wartości dzięki, [...]

Miej wizję siebie. Decyduj o swojej przyszłości!!!

  „Cierpliwie i konsekwentnie twórz wizję siebie w przyszłości, realizując po drodze małe [...]