Poznaj trzy KLUCZOWE przekonania, które decydują o tym, jak wygląda Twoje życie.

 

„Nie należy sądzić ludzi według ich przekonań, lecz według tego, co przekonania te z nich czynią.”

Georg Christoph Lichtenberg

 

 

Stoisz przed wielkimi, drewnianymi drzwiami. Wyglądają dokładnie jak te, które spotykasz czasami w majestatycznych pałacach. Przyglądasz się im dokładnie. Widzisz, że choć całkiem niedawno były odrestaurowane, to mają już wiele lat. Spoglądasz na rysy i spękania w dębowym drewnie świadczące o ich dojrzałości. Zastanawiasz się co za nimi może być. Duża mosiężna klamka jest na wysokości Twojej twarzy. Kładziesz na niej swoją rękę. Czujesz na skórze swoich dłoni jej przenikliwy chłód. Jesteś zaskoczony, ponieważ pomimo tego, że drzwi są naprawdę duże i sprawiają wrażenie ciężkich,  to otwierają się z dużą łatwością. Słyszysz delikatny zgrzyt zawiasów.
Po drugiej stronie widoczne jest przytłumione światło. Wchodzisz do środka. Czujesz delikatny zapach papieru i wysuszonego drewna. Jest on miły, przyjemny. Rozglądasz się dookoła. Przed Tobą jest wiele biurek. Podchodzisz bliżej do jednego z nich. Zauważasz, że biurko i stojące koło niego krzesło jest wykonane dokładnie z tego samego drewna co drzwi, które przed chwilą minąłeś. Jest również lampka nocna, taka którą możesz wykorzystywać do czytania. Daje ona dosyć silne, ale przyjemne punktowe światło, na blat biurka. Zauważasz, że jest on obity skórą pofarbowaną na ciemny zielony kolor. Czujesz jej delikatny zapach.
Zerkasz przed siebie. Patrzysz na ściany tego magicznego miejsca. Wszędzie dookoła na półkach sięgających kilka metrów w górę są książki, tysiące, setki tysięcy książek. Już wiesz, że jesteś w bibliotece.

Panuje tutaj przenikliwa, ale uspakajająca cisza. Czujesz się tutaj doskonale, w pełni zrelaksowany. Przechadzasz się wzdłuż półek. Zauważasz, że są w tym miejscu zarówno bardzo stare książki, których okładki obite są jeszcze skórą, ale są również takie które zostały „wydane” całkiem niedawno. Czujesz, że nie jest to takie zwykłe miejsce, zwykła biblioteka, jakich jest wiele. Gdzieś instynktownie zdajesz sobie sprawę, że to miejsce jest TWOJE, BARDZO OSOBISTE.

Podchodzisz do jednej z półek. Zerkasz na tytuły książek i nie możesz uwierzyć w to, co widzisz. Na jednej z nich napisane jest: „Twoja przeszłość”. Na innej „Twoja rodzina”, na kolejnej „Twoje marzenia”. Teraz rozumiesz, że każda z tych książek dotyczy Ciebie – TWOJEGO ŻYCIA. Tego gdzie byłeś, jesteś i będziesz. Tego co robiłeś, robisz i będziesz robił.  Czujesz ekscytację. Twój oddech przyspiesza. Podchodzisz do kolejnej półki. Zerkasz na książkę, której wygląd wyraźnie odróżnia się od innych. Wyciągasz ją i kładziesz na swoich dłoniach. Czujesz twardy papier, z którego wykonana jest okładka. Zerkasz na tytuł. Twój oddech jeszcze bardzie przyspiesza. Czytasz:

 

TWOJE TRZY KLUCZOWE PRZEKONANIA, KTÓRE DECYDUJĄ O TYM JAK TWOJE ŻYCIE WYGLĄDA

 

Siadasz przy jednym z biurek. Kładziesz książkę na skórzanym, zielonym blacie. Otwierasz książkę.

Widzisz spis treści złożony tylko z trzech punktów.

 

PRZEKONANIE PIERWSZE

PRZEKONANIE DRUGIE

PRZEKONANIE TRZECIE

 


 

Zerkasz na numery stron. Z pewnym zniecierpliwieniem, ale dużą ciekawością szukasz strony z pierwszym przekonaniem. Przekładając kolejne kartki czujesz delikatną szorstkość papieru. Kiedy docierasz już do właściwej strony widzisz przed sobą pięknie wykaligrafowany napis:

 

PRZEKONANIE PIERWSZE

LUBIĘ SIEBIE ZA TO, JAKI JESTEM

 

I właśnie w tym momencie litery rozmywają się, a Ty zamykasz oczy. I zastanawiasz się co myślisz o sobie.

 

Ja nie jestem OK

Nie jestem nic wart/a

W środku czuję tylko pustkę

Jestem bezwartościowy/a

Nic mi się nie udaje

 

A może Twój dialog wewnętrzny jest całkowicie inny

 

Lubisz siebie za to jaki/a jesteś.

Wierzysz w siebie

Jesteś pełen/a niesamowitych zasobów.

 

Wiesz, że każdy z nas ma ugruntowany, sposób myślenia o sobie. Część z nas nie wierzy we własne możliwości i wewnętrzny potencjał, który w nich tkwi. Wiesz jednak również, że każda istota na Ziemi ma instynkt samozachowawczy. Chce PRZETRWAĆ, ŻYĆ JAK NAJLEPIEJ. Czasami jednak człowiek jest za głupi, aby myśleć tak prostolinijnie, zerojedynkowo. Często tworzy w swojej głowie negatywne myśli, KTÓRE Z ZAŁOŻENIA SĄ NIEPRAWDZIWE, tym samym unieszczęśliwia siebie. Paradoksalnie człowiek jest za mądry, aby wyjść z matni samonakręcających się mało pozytywnych myśli.

Jeżeli nie lubisz siebie to pomyśl teraz, jak dużo tracisz przez taki sposób myślenia. Jak wielu rzeczy nie robisz tylko dlatego, iż głęboko wierzysz, że Ci się nie uda. Ile radości, szans życiowych Ciebie omija. Zastanów się, ile możesz zyskać kiedy zamienisz to przekonanie na inne, proste, dokładnie odwrotne: JESTEM OK.

Kiedy myślisz o sobie, że jesteś OK, kiedy polubisz siebie to jakie możliwości przed Tobą się otwierają? Jakie szanse możesz dostać od życia?

 

KAŻDY Z NASZ MA JAKIŚ UKRYTY TALENT, JEST W CZYMŚ PONADPRZECIĘTNIE DOBRY.

 

Ty również masz taki talent gdzieś w sobie, być może jest on ukryty, ale on tam jest. Odkryj go, pielęgnuj i dbaj o niego. Rozwój własnych unikalnych umiejętności może być doskonałym fundamentem to budowania pozytywnej samooceny.

Co więcej.

Być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale jesteś WYJĄTKOWY.

Pokaż mi drugą osobę dokładnie taką, samą jak TY. Nie znajdziesz jej. Bo każdy z nas jest inny. Ty jesteś inny i DOCEŃ TO.

 

POLUB SIEBIE

 


 

Wracasz myślami do magicznej biblioteki i wyjątkowej książki, którą czytasz.

Szukasz strony z drugim przekonaniem. Kiedy już ją znajdujesz widzisz kolejny napis wydrukowany piękną czcionką.

 

DRUGIE PRZEKONANIE

LUBIĘ INNY LUDZI

Ponownie litery się rozmywają, zamykasz oczy i do głowy przychodzą Ci myśli, które dotyczą innych: Twojej rodziny, przyjaciół, znajomych, nawet osób, których nie znasz. Co o nich myślisz?

 

On jest beznadziejny

Ona zachowuje się jak modliszka

Ludzie to są złodzieje i oszuści

To jest zły człowiek

 

Albo

 

On jest OK

Ten człowiek jest fantastyczny

To jest bardzo dobra osoba, nawet jeżeli ma trudniejszy okres

Jak wiele mogę się od nich nauczyć

Co dobrego on chce mi przekazać

Ludzie są OK

 

Wiesz, że zwłaszcza w Polsce mamy głęboko zakorzenioną kulturę „hejtowania” innych. Jest to trochę element zrzucenia wewnętrznego balastu z samego siebie. Jak coś mi  nie wychodzi, jak coś się nie udaje, to być może jest to wina kogoś innego, a nie moja, albo że ktoś jest gorszy ode mnie. Zapewne zdajesz sobie sprawę, że sposób myślenia o innych jest ściśle powiązany ze sposobem myślenia o sobie.

.

JEŻELI NIE LUBIĘ SIEBIE, TO RACZEJ TRUDNO JEST LUBIĆ INNYCH

 

Gdybyś jednak pomyślał teraz, że przecież człowiek z założenia nie jest zły. Patrząc na statystki policyjne udział przestępstw na mieszkańca od lat systematycznie spada, a osoby łamiące prawo stanowią promil naszego społeczeństwa. Faktem jest, że każdy z nas ma w sobie dosyć dużą domieszkę egoizmu, myślenia tylko o sobie. To jest naturalne. Warto jednak pamiętać, że jest w nas również jakiś element altruizmu, który warto w sobie pielęgnować.

Jeżeli myślisz, że inni nie są OK, jeżeli czasem nie podoba Ci się zachowanie drugiej osoby, to wejdź na chwilę w ich skórę, postaraj się ich zrozumieć. Dlaczego postępują tak, a nie inaczej? Człowiek z natury (są niestety pewne wyjątki) nie chce zrobić krzywdy drugiej osobie. Jego działanie, zwłaszcza odbierane przez Ciebie negatywnie, wynika być może z tego, że się boi (agresja, często jest objawem głęboko zakorzenionego strachu), albo włącza się potrzeba zrobienia czegoś dla siebie (każdy z nas tak ma). Być może nie widzi innego wyjścia, albo nie wie jak coś zrobić inaczej. Perspektywa innej osoby, pozwala lepiej ją zrozumieć i nabrać większego dystansu do jej sposobu zachowania.

POLUB INNYCH

 


 

Wróć kolejny raz do magicznej książki i strony z kolejnym przekonaniem.

 

TRZECIE PRZEKONANIE

LUBIĘ ŚWIAT, W KTÓRYM ŻYJĘ

 

Ponownie litery się rozmywają, a Ty zamykasz oczy. Co myślisz o świecie, który Cię otacza? Jaka jest Twoja opinia o środowisku, w którym przebywasz. Tym bliższym i tym dalszym. O miejscach, których nie miałeś okazji poznać, ale o nich słyszałeś.

Hmmm…… No właśnie

Być może przychodzą Ci do głowy niezbyt pozytywne myśli.

Wojny, gwałty, morderstwa, bieda, upokorzenie. Na co dzień jesteśmy tym karmieni przez wszystkie media. Komunikaty, które każdego dnia do nas docierają budują poczucie, że to co nas otacza jest złe, przerażające,  niedobre. Dlaczego zamiast o ilości drogowych wypadków śmiertelnych w dzień zaduszny media nie piszą, ile w tym samym czasie urodziło się dzieciaków? Niestety, to jest smutne, ale chcemy słuchać raczej tego co jest negatywne niż pozytywne.

Patrząc jednak z boku i opierając się na FAKTACH, to  na naszej planecie żyje prawie 7 miliardów ludzi. Niewielka część z nich objęta jest tymi wszystkimi przykrymi rzeczami. Zdecydowana większość z nas żyje normalnie, nie gwałcąc, zabijając, kradnąc każdego dnia.

Świat nie jest idealny. Ma jednak w sobie masę piękna. Wystarczy je tylko dostrzec. Nieprzypadkowo jesteś na tej Ziemi. Warto uczyć się wdzięczności za każdy przeżyty dzień. Nieprzypadkowo ludzie, którzy wyszli z ciężkiej choroby patrzą na otaczającą ich rzeczywistość z kompletnie innej perspektywy. Będąc pod ścianą, na skraju życia i śmierci zrozumieli, co jest naprawdę ważne. Nie musisz być w tym samym miejscu, aby dostrzegać piękno tego co Cię otacza, chcieć od życia czegoś więcej, ale również doceniać to co już masz.

 

Warto abyś każdego poranka podziękował sobie, Bogu (jeżeli w niego wierzysz), że się obudziłeś, że oddychasz, że za chwilę przeżyjesz kolejny dzień, który będzie inny, niż te które przeżyłeś do tej pory.

 


 

Otwierasz ostatnią stronę magicznej książki na której jest napisane:

 

POLUB SIEBIE, POLUB INNYCH, POLUB ŚWIAT

 

Z uśmiechem na twarzy odkładasz książkę na półkę. I wychodzisz z tej mistycznej BIBLIOTEKI.

Wiesz, że tu jeszcze wrócisz….

 

 

Radek Toporek

 

PS1. Podoba Ci się ten wpis zostaw proszę komentarz lub go UDOSTĘPNIJ. Pamiętaj również o zapisaniu się na mojego newslettera -> KLIK. Z góry dziękuję.

PS 2. Zapraszam do obejrzenia pierwszej część filmy „CZTERY POKOLENIA” ->KLIK. Trwa zaledwie 6 min. Jestem przekonany, że po jego obejrzeniu zastanowisz się nad swoim życiem.
Chcesz dostać powiadomienia dotyczącej kolejnych części tego tryptyku to SUBSKTYBUJ mój kanał na Yutube.

  • 5 listopada 2017
  • 2 komentarze

Zapisz się do newslettera.

To miejsce jest szczególne, ponieważ obok informacji o kolejnych wpisach, zapisując się na newslettera otrzymywasz ode mnie dodatkowe, wyjątkowe materiały kierowne tylko do Ciebie. Już teraz dostaniesz całkowicie za darmo opis ćwiczeń zwiększających pewność siebie, czy też zmieniających przekonania, które teraz Cię ograniczają. Raz na jakiś czas wysyłam tylko dla czytelników mojego newslettera wartościowe publikacje innych autorów oraz dodatkowe wskazówki, niedostępne na stronie głównej bloga, które mogą Ciebie inspirować do działania. Nie czekaj i zapisz się już teraz!!!
* = required field
  • Justyna Bartosiak

    Radku, nagraj ten tekst, proszę 🙂

  • Radek Toporek

    Justyna, nie pozostaje mi nic innego jak to zrobić 🙂

Zobacz pozostałe posty

Kiedy myślisz, że jesteś przeciętny…

  Czasami warto się zatrzymać i poszukać w swoim otoczeniu, w sobie samym wartości dzięki, [...]

Miej wizję siebie. Decyduj o swojej przyszłości!!!

  „Cierpliwie i konsekwentnie twórz wizję siebie w przyszłości, realizując po drodze małe [...]