Twój WEWNĘTRZNY ZEGAR, czyli co myślisz o Twojej przeszłości? – część 2

 

„Przeszłości nie zmienisz. To, co możesz zmienić to Twoją przyszłość oraz stosunek do tego co już minęło.”

 

 

Okres transformacji ustrojowej lat 90tych dla wielu ludzi był bardzo bolesny, ponieważ cały kraj przestawił się z „opieki państwowej nad każdym obywatelem”, na pełną samodzielność. Nie każdy umiał odnaleźć się w nowej rzeczywistości. I przez kolejne lata wiele osób wracało wspomnieniami to tego, co było. Często wówczas słyszałem, że za komuny było naprawdę dobrze. Nikt nie musiał martwić się o pracę. Choć musiałeś czekać kilka lat, to dostawałeś z przydziału mieszkanie, a przy odrobinie szczęścia to i samochód mogłeś kupić. Osoby takie nie pamiętały o kolejkach, aby kupić chleb, czy… nawet gazetę, albo kartkach na mięso, które miały większą wartość niż pieniądze. Kluczowe było „bezpieczeństwo finansowe”, które… państwo gwarantowało.

 

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją rozważań na temat WEWNĘTRZEGO ZEGARA, czyli naszego indywidualnego podejścia do czasu (czytaj poprzedni post -> klik).

 

Każdy z nas ma swój własny, unikatowy sposób myślenia o przeszłości. Niektórzy wracają do niej raz na jakiś czas przypominając sobie wybrane chwile i momenty, inni chcą o niej jak najszybciej zapomnieć, a jeszcze inni żyją nią tak jak to było z Piotrem (jego historię opisałem w poprzednim wpisie –> klik).

Nasza przeszłość determinuje to, co dzieje się dzisiaj i co się będzie działo jutro w naszym życiu. Nasz stosunek do tego co minęło ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o aktualne zadowolenie i satysfakcję.

I dlatego warto, abyś zwrócił uwagę na dwie rzeczy związane z myśleniem o Twojej przeszłości.

 

 

CZĘSTOTLIWOŚĆ

 

Czy to Piotr, czy też osoby nie potrafiące zaadoptować się w nowej rzeczywistości, po transformacji gospodarczej lat 90tych, żyły przeszłością zapominając, że ich prawdziwe życie dzieje się w teraźniejszości. To wpływało negatywnie na ich satysfakcję i zadowolenie z tego, co mieli tu i teraz. Żyli w pewnej „matni”. Piotr nie potrafił oderwać się od traumatycznych przeżyć, które głęboko zakorzeniły się w jego głowie. Wiele osób w latach 90tych uciekały do przeszłości, ponieważ teraźniejszość była zbyt bolesna.

Intensywne myślenie o tym, co było nie pozwala cieszyć się tym co jest dzisiaj, może zdominować i przytłoczyć. Z drugiej strony warto jednak raz na jakiś czas wracać do przeszłości. Dlaczego? Czytaj o tym poniżej

 

 

TWÓJ STOSUNEK DO PRZESZŁOŚCI

 

Nie tylko CZĘSTOTLIWOŚĆ ma znaczenie, dużo ważniejszym elementem jest to, JAK MYŚLISZ O PRZESZŁOŚCI. Zatrzymaj się teraz na chwilę i zastanów się, jakie myśli przychodzą Ci do głowy, kiedy wracasz do tego co było? Jakie emocje, uczucia Ci towarzyszą? Być może przypominasz sobie konkretne sceny z Twojego życia.

Czy to co sobie przypominasz, czy te skojarzenia, które przychodzą Ci do głowy są negatywne, czy też raczej pozytywne? No właśnie…

Nasza przyszłość może nam się kojarzyć z pasmem porażek, nieudanych prób w życiu. Wówczas często zadajemy sobie pytanie: Dlaczego mi się nie udaje?

Zwróć uwagę, że na tak zadane pytanie otrzymasz odpowiedź…. negatywną. Na tej podstawie udowadniamy sobie jeszcze bardziej, jak zła była nasza przeszłość. To buduje nasze mało pozytywne przekonania o nas samych. Wpływa na naszą niską samoocenę i pewność siebie.

 

Być może jednak, kiedy myślisz o przeszłości masz pozytywne skojarzenia. Przypominasz sobie wiele fantastycznych momentów i niezapomnianych chwil w Twoim życiu. Traktujesz to, co było jako bagaż doskonałych doświadczeń i tych pozytywnych i tych negatywnych. Przechowujesz, to co było w wielkiej  bibliotece, w której są miliony książek. Każda z nich ma swoją wartość, ma swoje przesłanie, ma do przekazania określoną wiedzę, którą możesz wykorzystać w swoim życiu dzisiaj i jutro. I nawet jeżeli spotkały Cię trudne chwile to wiesz, jak to pozytywnie wykorzystać w przyszłości.

W jednym z moich wpisów opisywałem wyjątkową historię, jednego z moich Bohaterów, Stefana Karskiego (przeczytaj o tym TUTAJ). Pomimo tego, że przeżył obóz koncentracyjny, był torturowany, widział najgorsze rzeczy, jakie jeden człowiek może zrobić drugiemu, to wyciągnął z przeszłości wnioski. Rozumiał czym jest SZCZĘŚCIE, co znaczy słowo Carpie Diem (chwytaj dzień). A słowa, przekładał na konkretne czyny. Nie spotkałem bardziej pozytywnego człowieka niż on.

 

Zastanów się w takim razie

Jak często Ty myślisz o przeszłości i jakie to są myśli?

Co możesz zrobić, aby przeszłość stała się dla Ciebie biblioteką pozytywnej wiedzy, którą będziesz mógł wykorzystać w przyszłości?

 

Cóż, warto pamiętać, że…

przeszłości nie zmienisz. To, co możesz zmienić to swoją przyszłość oraz Twój stosunek do tego co już minęło.

 

Przejdź do trzeciej części – >klik

 

Radek Toporek

Fot: klik

 

PS1. Zachęcam Cię do zapoznania się z inspirującymi historiami innych moich Bohaterów (klik). Każda z tych historii wydarzyła się naprawdę. Każda z nich jest pozytywna, choć nie zawsze przeszłość osób, o których piszę, z którymi rozmawiałem taka była.

PS2. Jak zawsze zachęcam Cię do pozostawienia komentarza, do mojego wpisu. To pozwoli mi poprawiać mój blog, tak aby był zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Zapisz się również na newslettera (klik). Dzięki temu uzyskasz dostęp do ciekawych ćwiczeń poprawiających m.in. pewność siebie, jak również będziesz na bieżąco informowany o tym co się dzieje na moim blogu.

PS3. Być może nie wiesz, ale średnio każdy z moich wpisów czyta ok 5 tysięcy osób. Ty jesteś jednym z nich, za co Ci DZIĘKUJĘ 🙂

  • 12 marca 2017
  • 0 komentarzy

Zapisz się do newslettera.

To miejsce jest szczególne, ponieważ obok informacji o kolejnych wpisach, zapisując się na newslettera otrzymywasz ode mnie dodatkowe, wyjątkowe materiały kierowne tylko do Ciebie. Już teraz dostaniesz całkowicie za darmo opis ćwiczeń zwiększających pewność siebie, czy też zmieniających przekonania, które teraz Cię ograniczają. Raz na jakiś czas wysyłam tylko dla czytelników mojego newslettera wartościowe publikacje innych autorów oraz dodatkowe wskazówki, niedostępne na stronie głównej bloga, które mogą Ciebie inspirować do działania. Nie czekaj i zapisz się już teraz!!!
* = required field

Zobacz pozostałe posty

Kiedy myślisz, że jesteś przeciętny…

  Czasami warto się zatrzymać i poszukać w swoim otoczeniu, w sobie samym wartości dzięki, [...]

Miej wizję siebie. Decyduj o swojej przyszłości!!!

  „Cierpliwie i konsekwentnie twórz wizję siebie w przyszłości, realizując po drodze małe [...]