Twój WEWNĘTRZNY ZEGAR, czyli co myślisz o Twojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości? – część 1

 

„To, jak myślimy o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości ma absolutnie kluczowy wpływ na Twoje poczucie szczęścia i zadowolenia z życia”

 

 

Piotr, obudził się koło trzeciej w nocy, nie pierwszy raz mu się to zdarza. Te same sny, które towarzyszą mu od dłuższego czasu przypominają to, co wydarzyło się kilka lat temu. Nie pozwalają zapomnieć…. Wielokrotnie już wstawał w nocy wychodził z domu, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Tylko czasami to pomagało. Wówczas wracał do łóżka i mógł zasnąć spokojnym snem. Niekiedy jednak już do rana towarzyszyły mu negatywne myśli o wypadku w którym on przeżył, ale dwie inne osoby zginęły.

Po tym zdarzeniu jego życie zmieniło się o 180 stopni. Wcześniej był radosny, uśmiechnięty, towarzyski. Później jednak stał się niedostępny, zamknął się w świecie własnych przemyśleń. Przestał kontrolować emocje, zdarzały mu się wybuchy niekontrolowanej złości. Miał problemy z koncentracją. To była jedna z przyczyn utraty pracy, co tylko zwiększyło poziom frustracji. Jego żona dawała mu duże wsparcie. Zachęcała, aby skorzystał z pomocy specjalisty. I choć zaraz po tym zdarzeniu spotykał się z psychologiem to w pewnym momencie zaniechał leczenia uważając, że nic mu to nie daje. U Adama zdiagnozowano PTSD (syndrom stres pourazowego). Jest to choroba, której przyczyną są traumatyczne przeżycia z przeszłości. Czasami może to być jedna sytuacja: wypadek, utrata kogoś bliskiego, gwałt, napaść. Może to być również seria bardzo negatywnych zdarzeń. Taką na przykład przeżywają weterani różnych wojen, którzy byli świadkami trudnych to wyobrażenia sytuacji. U osób cierpiących na tą chorobę bardzo często całe życie, ich teraźniejszość i przyszłość, zostaje zdominowana przez traumatyczną przeszłość.

Wyżej opisany przypadek Piotra  jest dosyć ekstremalny. Obrazuje on jednak dobrze, jak odbieramy CZAS.

Nasz mózg nie traktuje przeszłości, teraźniejszości i przyszłości linearnie, gdzie jedna sekunda następuje po kolejnej, a wskazówka zegara, pokazująca minuty, posuwa się w regularnych odstępach czasu do przodu. Nasz umysł jest pewnego rodzaju „wehikułem czasu”, dzięki któremu najczęściej całkowicie nieświadomie, w sposób niekontrolowany, przenosimy nasze myśli do przeszłości, przyszłości lub teraźniejszości.

 

TO, JAK MYŚLIMY W KAŻDYM Z TYCH TRZECH CZASÓW MA ABSOLUTNIE KLUCZOWY WPŁYW NA NASZE POCZUCIE SZCZĘŚCIA I ZADOWOLENIA Z ŻYCIA (lub jego braku).

 

Dzięki właściwemu podejściu do Twojego wewnętrznego ZEGARA, możesz czerpać z życia to, co najlepsze, wyjątkowe, niesamowite, ciesząc się każdą sekundą, każdym Twoim oddechem.

 

Może być jednak wprost przeciwnie, kiedy niewłaściwe „ustawienie” Twojego ZEGARA, może powodować pewien „dyskomfort psychiczny” wynikający tylko i wyłącznie ze sposobu myślenia, czy to o przeszłości, czy też przyszłości. W sytuacjach najtrudniejszych może doprowadzić do poważnych chorób takich jak PTSD, czy depresja.

Narzekanie na teraźniejszość, obawy związane z tym co nadejdzie, czy też kojarzenie tego co nas spotkało z pasmem porażek, nie pomaga. W takich sytuacjach kompletnie nieświadomie unieszczęśliwiamy się, przyjmując założenie, że rzeczywistość właśnie taka jest. Zwykle nic z tym nie robimy bo często nawet nie wiemy, że można coś z tym zrobić. To się dzieje na poziomie nieświadomej niekompetencji (czytaj o tym TUTAJ).  Wówczas możemy żyć w dwóch odrębnych światach, o czym pisałem w ostatnim wpisie (KLIK).

Cóż…, oczywiście nie wiem, jaki jest Twój sposób myślenia na temat tego co było, jest i będzie? Sam odpowiedz sobie na to pytanie. Warto jednak abyś wiedział, że niezależnie od tego jaką pracę wykonujesz, w jakim miejscu się urodziłeś, gdzie mieszkasz, również Ty możesz czerpać to, co najlepsze z życia, z tego co się wydarzyło w przeszłości, co się dzieje TU i TERAZ i  tego co Cię czeka w przyszłości.

 

Czy można w takim razie lepiej „wyregulować” wewnętrzny ZEGAR?

ZDECYDOWANIE TAK.

 

W kolejnych wpisach, dam Ci parę wskazówek, jak to zrobić. Odkryję przez Tobą kilka tajników podejścia do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, które dają niesamowitą energię do działania.

 

A tym czasem zastanów się co myślisz o tym fragmencie życia, które jest już za Tobą…?

Co myślisz o tym co jest Tu i TERAZ oraz o nadchodzących dniach, miesiącach, latach …?

Jakie emocje Ci towarzyszą?

Zachęcam, abyś zapisał je na kartce.

 

Następnie zastanów się, które z tych emocji są pozytywne, a które negatywne. Jeżeli przeważają te pierwsze to gratuluję, bo to oznacza że jesteś bardzo blisko ( a być może już to masz 🙂 ) uczucia, jakim jest SZCZĘŚCIE. Jeżeli jednak negatywne emocje dominują, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Można to zmienić!!!

 

Przejdź do drugiej części – >klik

 

Radek Toporek

 

fot: (klik)

PS1. Jeżeli, chcesz lepiej „zarządzić” własnym zegarem możesz również skontaktować się ze mną osobiście, wysyłając maila na adres kontakt@zostanbohaterem.edu.pl lub wiadomość priv na facebooku.

PS2. Inspiracją do napisania tego i kolejnych wpisów dotyczących czasu jest bardzo dobra książka Philipa Zimbardo „Paradoks Czasu”. Więcej o tej publikacji możesz przeczytać TUTAJ.

PS3. UWAGA!!! BARDZO WAŻNE!!! Jedna z moich czytelniczek poprosiła o wsparcie dla jej przyjaciółki. Zapoznaj się proszę z poniższą wiadomością. Twoja pomoc może uratować Magdzie życie!!!

„Witam. Mam ogromną prośbę o pomoc w udostępnieniu zbiórki mojej przyjaciółki Magdy chorej na raka trzustki. Mimo, że lekarze w Polsce dawali jej maksymalnie pół roku życia, żyje już ponad 3 lata dzięki nowoczesnej terapii immunologicznej w Niemczech. Ale zebrane dotychczas środki nie pozwalają na przeprowadzenie całej terapii. Obecnie leży w szpitalu po operacji, która była konieczna z powodu długiej przerwy w leczeniu. Magda musi jak najszybciej wyjechać do Niemiec aby kontynuować terapię. Miała wyznaczony termin na styczeń tego roku, ale niestety musiał zostać odwołany z powodu niewystarczającej ilości pieniędzy. Dalsze opóźnienie może być tragiczne w skutkach. Błagam o pomoc w walce z rakiem i uciekającym czasem.
https://www.siepomaga.pl/nie-chce-byc-wlasnoscia-raka
Strona fb:
https://www.facebook.com/RATUJEMYMAGDE
Serdecznie pozdrawiam ❤

  • 5 marca 2017
  • 0 komentarzy

Zapisz się do newslettera.

To miejsce jest szczególne, ponieważ obok informacji o kolejnych wpisach, zapisując się na newslettera otrzymywasz ode mnie dodatkowe, wyjątkowe materiały kierowne tylko do Ciebie. Już teraz dostaniesz całkowicie za darmo opis ćwiczeń zwiększających pewność siebie, czy też zmieniających przekonania, które teraz Cię ograniczają. Raz na jakiś czas wysyłam tylko dla czytelników mojego newslettera wartościowe publikacje innych autorów oraz dodatkowe wskazówki, niedostępne na stronie głównej bloga, które mogą Ciebie inspirować do działania. Nie czekaj i zapisz się już teraz!!!
* = required field

Zobacz pozostałe posty

Kiedy myślisz, że jesteś przeciętny…

  Czasami warto się zatrzymać i poszukać w swoim otoczeniu, w sobie samym wartości dzięki, [...]

Miej wizję siebie. Decyduj o swojej przyszłości!!!

  „Cierpliwie i konsekwentnie twórz wizję siebie w przyszłości, realizując po drodze małe [...]